Party promotion

Toto je pořádný kus hardwarového porna! Recenze Pioneer Toraiz SP-16

Recenze: Pioneer Toraiz SP-16

Pioneer Toraiz SP-16

I když novinka Pioneer Toraiz SP-16 stále není oficiálně k dispozici v ČR, podařilo se nám v půlce září exklusivně sehnat zbrusu nový kousek hardwarového porna pro všechny producenty; samplér a sekvencér Toraiz SP-16. Hned na začátek musíme říct, že nám pod rukami prošlo v minulosti už pár samplerů (Akai MPC 2000, Korg Electribe, Akai MPX16,…) a tak jsme velmi netrpělivě očekávali, s čím Pioneer příjde a jak se s novým zaměřením pro producentskou sféru vypořádá. Doposud totiž Pioneer DJ vyráběl primárně techniku pro dje (CD přehrávače, mixpulty, midi konzole) a audio techniku (sluchátka, studiové monitory). Toraiz SP-16 je prvním modelem z řady nových produktů pro producenty. Pioneer DJ společně s jeho uvedením oznamuje rozšiřování řady výrobků se specializací na tvorbu elektronické muziky a tímto kouskem rozhodně nekončí. Jaká je tedy producentská prvotina od Pioneeru?Standalone sampler – pořádný kus hardwaru.

V první řadě je to produkt, který na trhu chyběl. Ano, máme tu třeba Octatrack, Elektron Rytm, ale Toraiz je dělaný pro jinou cílovou skupinu – pro kreativní Dje, kteří chtějí obohatit svoji show o live performance. Hned, bez složitého nastavování a brouzdání desítkami různých parametrů. Jeho největší výhodou a předností je standalone režim. Toraiz nese označení standalone sampler; nepotřebuje k jeho plné funkci počítač jako třeba Maschine od Native Instruments nebo Akai MPC Touch. Můžete ho vzít všude, sednout si k němu, relaxovat a dělat muziku bez jediného pohledu do počítače nebo kliknutí myší. Všechno ovládáte vlastními prsty. Dominantou sampleru je 16 RGB padů s nastavitelným parametrem "velocity", dotyková LCD obrazovka s ovládacími prvky, na levé straně se pak pyšní dotykový touchpad, ke kterému lze navolit několik různých parametrů od změny pitche, přes opakování smyček a samplů, až po ovládání hodnoty jednotlivých efektů, filtrů atd. Pod LCD obrazovkou najdete 6 otočných knobů pro editaci nastavení zobrazovaných informací, tlačítka pro záznam a přehrávání projektu nebo tlačítko pro volby scény a paternů. Vše doplňuje klasický sekvencer a v horní části 5 knobů pro HP a LP filtry. Nic nepřebývá a nic nechybí. Za to vše má u nás Toraiz hned plný počet bodů.Zvuková kvalita Pioneer – klasika, která nezklame.

Druhým největším kladem sampleru je jeho samotný zvuk. Každý sampler má svůj charakteristický zvuk, některý si zvuky „přibarvuje“, jiný pro svoji potřebu převádí zvuky na vlastní formát nebo dokonce nezvládá stereo samply. Tohle všechno s Toraiz SP-16 řešit nemusíte. Sampler má špičkový zvukový výstup, který krásně sedne do vašeho set upu s Pioneer CDJ 2000 Nexus. Zní prostě „jako Pioneer“ a jeho vyšší třída produktů pro dje. Čistý zvuk v profesionální kvalitě. Bezproblémově okamžitě načítá stereo samply ve formátu 44.1 kHz wav uložené v knihovnách nebo na USB. Nejsou zde žádné "loading" zprávy o načítání zvuků. Nahrajete si svoje samply na USB a okamžitě je vkládáte na pady a tvoříte muziku. Simply as that.

Práce s projekty – pracovní prostředí.

Další neuvěřitelnou předností sampleru je jeho pracovní prostředí. Pokud máte jen nepatrnou zkušenost se samplery, bude pro vás jeho ovládání naprostou hračkou. Ovládání sampleru je velmi intuitivní a dostanete se do něj během jednoho odpoledne. Vše je logicky uspořádáno, nejvyšší skupinou je tzv. „project“, kde jsou uspořádány scény, které tvoří paterny. Proč označení Toraiz SP-16? Toraiz umí spustit až 16 samplů najednou, každá scéna může obsahovat až 16 různých zvuků, každý patern pracuje až s 16 zvuky/samply pomocí 16 krokového sekvenceru. Kompozice tracku se vytváří v „Arragement mode“, kde volíte opakování jednotlivých scén a tím plynule vzniká celý track.
Samplování – sampling jak za starých časů.

Toraiz má kromě možnosti spouštění hotových samplů také funci samplování. Můžete do něj nasamplovat zvuk z libovolného zdroje (gramofon, CD přehrávač, mobilní telefon,..) pomocí 6.3 mm jack vstupu. Současná verze firmwaru však nenabízí možnost „sampling on the fly“, takže veškeré samply je nutné po nahrávání nejprve upravit a uložit, nejde je spouštět okamžitě. Maximální délka samplu je 32 sekund ve stereu. Toraiz pracuje s 8 GB pamětí, z toho 2 GB zabírají přibalené samply od Loopmasters. Postup při samplování naleznete na Youtube, kde se nachází plno uživatelských tutoriálů.

Pro DJ Link – synchronizace s dj technikou.

Jestli používáte při svém hraní CD přehrávače s výstupem pro Pioneer DJ Pro Link, můžete připojit sampler pomocí dodávaného linkového kabelu společně s přehrávači a mixem do routeru a vše se okamžitě synchronizuje do jednoho tempa. Na sampleru pouze zvolíte hlavní (master) přehrávač a přes něj se pak točí veškerá sranda se sync. Všechny samply, zvuky a kompozice ze sampleru se s přesností na bary nebo beaty přidají do stejného tempa. Tlačítko sync tak dostává nový význam na přehrávačích. Nechybí ani možnost okamžitého jemného dolaďování tempa nebo funkce "swing".


Dave Smith filtry - analogový zvuk filtrů.

Pioneer si ve svém promu velmi zakládá na analogových filtrech z dílny Dave Smith instruments. Filtry jsou pochopitelně velmi naturální a fajn, ale lze s nimi ovládat pouze master, tedy výstupní zvuk celého projektu.Neduhy – co zlepšit.

Pioneer vydal produkt poměrně brzo a je funkčně velmi omezen. Jediným negativem sampleru je jeho firmware. Aktuální verze firmwaru 1.1 je nedodělaná a jeho plné využití bude možné až od verze 1.2. K dispozici jsou například pouze 4 efekty pro zvukovou stopu, žádné LFO, žádná možnost editace řezání samplů (slice funkce je pevně nastavená) atd. Několikanásobně levnější sampler od Korgu má například kolem 70 typů LFO filtrů (Pioneer 0) a skoro 40 insert efektů (Pioneer 4). Na druhou stranu má pouze 270 sekund pro mono samply nebo polovinu pro stereo samply, Toraiz disponuje 8 GB pamětí.
Pioneer ovšem plánuje v dalším upgradu zvýšení insert efektů až na 14, slibuje také LFO (blíže nespecifikováno) a možnost úpravy slice funkce + rozšíření midi funkcí. To vše ještě na podzim tohoto roku. Po upgradu tak budete mít v rukou plnohodnotný sampler se všemi základními funkcemi pro tvorbu poloprofesionálních tracků a nadstandartní profesionální stroj pro dj performance na stagei.


Support: Toraiz SP-16 Firmware download - official website PioneerHodnocení sampleru: 69% (firmware 1.1) 100% (firmware 1.2)

Recenzi připravil: Tzesar / majitel hudebního vydavatelství Phunk Jamz Recodings / www.phunkjamz.com / www.djtzesar.cz